ja_mageia

Podbabská 3
160 00 Praha 6

IČO: 493 663 78
DIČ: CZ493 663 78

tel.: +420 973 204 641
fax: +420 233 338 162
casri@casri.cz
www.casri.cz             English version

Sportovní zátěžová diagnostika


Pro sportovce všech výkonnostních úrovní CASRI zajišťuje komplexní služby v těchto oblastech:

  • FUNKČNÍ A ZÁTĚŽOVÉ TESTY
  • BIOCHEMICKÉ SLEDOVÁNÍ
  • SKLADBA TĚLA

Běžecký trenažér


FUNKČNÍ A ZÁTĚŽOVÉ TESTY

 

Funkční a fyziologická laboratoř je vybavena špičkovou technikou pro provádění zátěžových testů. Pro potřeby vrcholových i výkonnostních sportovců nabízíme testy dle potřeb objednatele. K dispozici je bicyklový ergometr, běžecký pás a veslařský trenažér.

Typy prováděných funkčních vyšetření:

  • Schodovitý test - laktátová křivka

Smyslem tohoto vyšetření je stanovení aerobního (AEP) a anaerobního prahu (ANP). Vyšetření se skládá ze 4 až 6 stupňovaných zátěží z nich každá trvá 4 minuty. Po každé zátěži odebíráme kapilární krev (z ušního lalůčku nebo z prstu) ke stanovení hladiny kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Z těchto nashromážděných 4 až 6 hodnot vytvoříme laktátovou křivku a stanovíme aerobní práh a anaerobní práh. Vyšetření je možné absolvovat včetně konzultace.

Vyšetření lze provést na kole za použití speciálního cyklistického trenažeru, případně i na běhátku či veslařském trenažéru.

Informace pro zájemce o stanovení laktátové křivky na cyklistickém trenažeru

Vlastní test je prováděn na našem trenažeru  CYCLUS RBM,  do kterého lze upnout Vaše kolo, ať již horské či silniční. Do trenažeru se upíná přední a zadní vidlice, nepotřebujete tedy mít s sebou přední ani zadní kolo. Výhodou absolvování testu na vlastním kole je zachování nastavení Vašeho posedu. Pokud se na test nemůžete dostavit s vlastním kolem, jsou pro Vás k dispozici naše silniční kola, na kterých lze upravit posed tak, aby se co nejlépe přiblížil Vašemu optimálnímu nastavení. V tomto případě je třeba si  s sebou přinést své vlastní pedály a samozřejmě cyklistické tretry. Pro začínající cyklisty, kteří ještě toto vybavení nemají, je možno na kola namontovat naše univerzální pedály s řemínkovými klipsnami. V tom případě je samozřejmě nutné se na test dostavit s vhodnou sportovní obuví.

Vezměte se sebou sportovní oblečení, doporučujeme cyklistické z funkčních materiálů, je vhodné mít cyklistické rukavičky, případně čelenku nebo ručník na otření potu. Vlastní test trvá mezi dvaceti a čtyřiceti minutami, je proto vhodné si připravit nápoj na občerstvení během testu. Po skončení testu jsou Vám k dispozici sprchy. Již několik minut po Vašem dojetí se začínají zpracovávat výsledky testu a vzápětí Vám jeho výsledky budou předány a interpretovány při konzultaci s MUDr. Karlem Martinkem.


Informace pro zájemce o stanovení laktátové křivky na běžeckém trenažeru

Test probíhá na běžeckém trenažeru HP COSMOS PULSAR 4.0. Na vyšetření si s sebou vezměte sportovní oblečení, čistou běžeckou obuv a hygienické potřeby na osprchování. Bezprostředně po skončení testu se zpracují jeho výsledky a budou Vám předány a interpretovány během  konzultace s Mgr. Alešem Tvrzníkem.

 

  • Maximální spiroergometrický test

Smyslem spiroergometrického vyšetření je zjištění funkčních předpokladů jedince pro daný sport, především jeho vytrvalostní předpoklady. Opakované testování je též důležitým diagnostickým parametrem při sledování adaptace organismu na tréninkovou zátěž v různých fázích ročního tréninkového cyklu. Toto vyšetření lze podobně jako test laktátové křivky provádět laboratorně na všech typech trenažerů, ale za určitých podmínek můžeme toto vyšetření provést dokonce i v terénu. Pro vyšetření na bicyklovém trenažeru se používá přístroj V Max SPECTRA 29s firmy Sensor Medics,  pro test na běžeckém či veslařském trenažeru náš nejnovější přístroj ULTIMA CPX. Testy obecně probíhají tak, že po úvodním zapracování se testovaný sportovec připojí na snímací zařízení a následně je mu v obvykle minutových intervalech  zvyšována zátěž až do osobního maxima.BIOCHEMICKÉ SLEDOVÁNÍ

Biochemická laboratoř má k dispozici všechny přístroje, které se používají pro biochemická vyšetření krve i moči. Pro potřeby vrcholového sportu nabízíme provádění ranních odběrů pro určení aktuálního stavu i odběry laktátu pro stanovení laktátové křivky. To vše lze realizovat v laboratorních i terénních podmínkách.


SKLADBA TĚLA

  • Kaliperace

Skladba těla je pro většinu sportovců klíčovým ukazatelem s vysokou korelací ke sportovnímu výkonu. Naše metodika antropometrického měření umožňuje stanovit procento podkožního tuku, procento svalové hmoty, procento kostí a zbytku. Dále je možné určit somatotyp, ATH, WHR, BMI aj.

  • Bioelektrická impedance Olympia

Pro zjištění skladby těla nově používáme špičkový přístroj Olympia 3.3.Tento přístroj dokáže na základě vícefrekvenční bioelektrické impedance provést rozsáhlou analýzu organizmu. Umožňuje rychle a jednoduše zjistit celou řadu paramentrů,například:
-         Hmotnost vnitrobuněčným a mimobuněčných tekutin
-         Množství vody a bílkovin v těle
-         Odhad biologického věku
-         Aktivní tělesnou hmotnost
-         Hmotnost tuků a svalstva
-         Body mass index, aj.

  • Jaká je cena vyšetření?

Ceník platný od 1.1. 2014

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny